» 2014 » lipiec
Dąbrówka Wielkopolska (pow. świebodziński)
W połowie XIX stulecia w Dąbrówce Wielkolskiej zbudowano okazały pałac nawiązujący do luźno interpretowanej architektury renesansu. Stał się on siedzibą księcia von Schwarzenau.
Babimost (pow.zielonogórski)
Babimost, jak podaje Kolberg, w połowie XIX stulecia miał ludność w większej połowie z Niemców, w mniejszej połowie z Polaków złożoną. Głównym zajęciem mieszkańców tego miasta była uprawa chmielu, owoców i winorośli. Podobno już w 1252 roku istniały w tej okolicy winnice.
Sobota w Poniecu (pow. gostyński)
Poniec został założony na mocy przywileju Władysława Jagiełły w 1392 roku. Mieszkańcy tego miasta, według ustaleń Oskara Kolberga, zajmowali się w XIX wieku przede wszystkim hodowlą bydła, gorzelnictwem, browarnictwem i tkactwem. Miasto to słynęło dawniej z jarmarków.
Tczewskie mosty (Ostbahn)
W dniu 12 października 1857 roku w Tczewie oddano do użytku nadłuższy wówczas most w Europie, łączący dwa brzegi Wisły na trasie Berlin – Królewiec. Wraz z przyczółkami most ten miał długość 837 m. Jego konstrukcję oparto na pięciu filarach (podporach) oraz na krawędziach przyczółków. Został ozdobiony siedmioma parami wież i dwoma okazałymi bramami wjazdowymi.