Okruchy miejskiego życia, rzeczywistości odbiegającej od kolorowych plakatów.
Wieś, sielska - anielska, zapomniana - zrujnowana.

O tym, jak szparag pyrom się kłaniał

szparagiszparagi2

Szparagi pojawiły się w Wielkopolsce w XIX wieku w związku z napływem osadników niemieckich, którzy swoje upodobania kulinarne przenieśli za Odrę, na ziemię zdobytą/nabytą/odzyskaną w wyniku zaborów. Do powstania licznych upraw szparagów w tej krainie przyczynił się nie tyle sprzyjający klimat, czy żyzne gleby lecz uwłaszczenie chłopów, które stało się dla gospodarzy zachętą do eksperymentów.
Bezsprzecznym symbolem Wielkopolski jest jednak pyra. Jak wyjaśnia Lech Trzeciakowski w Kronice Miasta Poznania („O pyrze, potocznie zwanej ziemniakiem lub kartoflem”) pierwsze polskie odmiany kartofli pochodziły z Chile. Inna teoria potwierdza stwierdzenie, że lingwistycznie pyra jest o wiele bardziej kosmopolityczna od kartofla, czy ziemniaka. Jej nazwa, według jednej z teorii wywodzi się od kraju pochodzenia: Peru.
Obecnie Wielkopolska szparagami stoi, tutaj, w skali kraju, znajdują się największe uprawy tego sezonowego warzywa, stąd pochodzi część Spargeln sprzedawanych za przedszengeńską zachodnią granicą.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.