Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu
Jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych Poznaniaków i Wielkopolan, m.in. Marcelego Mottego, Cyryla Ratajskiego, Stanisława Mikołajczyka oraz Hipolita Cegielskiego.
Najstarszy zachowany nagrobek – Ignacego Sterzbechera – pochodzi z 1810 roku.
W roku 2000 Poznańskie Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego rozpoczęło kwesty na rzecz renowacji cmentarza.
BONUS
Na cmentarzu w Lubaszu
O cmentarzu w Lubaszu krążyła swego czasu taka oto opowieść: nocą wśród grobów przechadza się duch. Znalazł on ciekawą rozrywkę – ten śmiałek, który po północy przejdzie obok, nie poświęciwszy chwili na modlitwę za dusze zmarłych, będzie prześladowany.
Usłyszawszy o tym, pewien mężczyzna podjął wyzwanie. Kierowała nim chęć pokazania się jako człeka obytego, który w zabobony nie wierzy, czy myśl krótka, by swego ducha własnego wypróbować – nie wiemy.
Udał się ów czlowiek nocy pewnej, po godzinie 12 na cmentarz, nie mówiąc modlitwy za zmarłych, a kara spotkała go za to sroga. Ukazał mu się nagle duch w białych szatach, który dręczył go dopóty, póki nieszczęśnik warunku modlitwy nie spełnił. W jednej chwili zjawa znikła, a śmiałek pędem ruszył przed siebie.
Od tej pory nigdy już nie drwił z dawnych podań, a i umarłych szanować więcej zaczął.
Na podstawie książki „Mnisia Góra. Podania i bajki warciańsko – noteckiego międzyrzecza”, Wojciech Łysiak, Wydawnictwo Eco, Międzychód 1992
Piękny cmentarz… zapamiętam to miejsce jako warte odwiedzenia, gdy tylko Poznań pojawi się w moim pobliżu… albo ja w pobliżu Poznania 🙂 pozdrawiam!