Okruchy miejskiego życia, rzeczywistości odbiegającej od kolorowych plakatów.
Wieś, sielska - anielska, zapomniana - zrujnowana.

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu

Jeden komentarz

3 4 5 71 2 8 9

Cmentarz Zasłużonych, mieszczący się na Wzgórzu Św. Wojciecha powstał w 1808 roku.
Jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych Poznaniaków i Wielkopolan, m.in. Marcelego Mottego, Cyryla Ratajskiego, Stanisława Mikołajczyka oraz Hipolita Cegielskiego.
Najstarszy zachowany nagrobek – Ignacego Sterzbechera – pochodzi z 1810 roku.

W roku 2000 Poznańskie Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego rozpoczęło kwesty na rzecz renowacji cmentarza.

BONUS

Na cmentarzu w Lubaszu
O cmentarzu w Lubaszu krążyła swego czasu taka oto opowieść: nocą wśród grobów przechadza się duch. Znalazł on ciekawą rozrywkę – ten śmiałek, który po północy przejdzie obok, nie poświęciwszy chwili na modlitwę za dusze zmarłych, będzie prześladowany.
Usłyszawszy o tym, pewien mężczyzna podjął wyzwanie. Kierowała nim chęć pokazania się jako człeka obytego, który w zabobony nie wierzy, czy myśl krótka, by swego ducha własnego wypróbować – nie wiemy.
Udał się ów czlowiek nocy pewnej, po godzinie 12 na cmentarz, nie mówiąc modlitwy za zmarłych, a kara spotkała go za to sroga. Ukazał mu się nagle duch w białych szatach, który dręczył go dopóty, póki nieszczęśnik warunku modlitwy nie spełnił. W jednej chwili zjawa znikła, a śmiałek pędem ruszył przed siebie.
Od tej pory nigdy już nie drwił z dawnych podań, a i umarłych szanować więcej zaczął.

Na podstawie książki „Mnisia Góra. Podania i bajki warciańsko – noteckiego międzyrzecza”, Wojciech Łysiak, Wydawnictwo Eco, Międzychód 1992Jeden komentarz

  1. Piękny cmentarz… zapamiętam to miejsce jako warte odwiedzenia, gdy tylko Poznań pojawi się w moim pobliżu… albo ja w pobliżu Poznania 🙂 pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.