Okruchy miejskiego życia, rzeczywistości odbiegającej od kolorowych plakatów.
Wieś, sielska - anielska, zapomniana - zrujnowana.

Śrem

Jeden komentarz

Śrem - ratusz
Ratusz.

Maryja

Naprzeciw fary

Budynki położone naprzeciw fary.

Śrem - widok na pocztę

Śrem - poczta

Widok na pocztę.

Śrem - poczta
Poczta – wejście.

Śrem (niem. Schrimm) pojawia się w dokumentach już w roku 1136. W 1253 został lokowany na lewym brzegu Warty, w XIV wieku przeniesiony na prawy brzeg.
Miasto, korzystnie położone na szlaku Bydgoszcz – Wrocław przeżywało okresy rozkwitu.
W 1524 roku król Polski Zygmund Stary nadał Śremowi prawo do organizowania 4 jarmarków rocznie, a w 1539 prawo do pobierania myta za przeprawę przez most na Warcie. Za jego panowania istniała w mieście znacznej wielkości biblioteka, którą wspomagał licznymi darowinami.
U schyłku XIX wieku okręg śremski liczył 19 parafii katolickich i 4 protestanckie. Miejskie kościoły parafialne mieściły się w Mosinie, Dolsku, Śremie, Bninie, Kórniku oraz Książu. Gminy protestanckie istniały w Bninie, Książu, Krośnie i Śremie.
W Śremie, prawdopodobnie na prawym brzegu Warty znajdował się kiedyś zamek. Później na jego miejscu powstał, nieistniejący już, cmentarz żydowski.

źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Śrem

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
„Geschichte der Stadt Schrimm sowie des ganzen Kreises mit statistischer Uebersicht über den Stand der Bienenzucht im Kreise Schrimm”, 1890, Verlag von Alex Kwiatkowski, LiessaJeden komentarz

  1. Urocze miasteczko.Byłam tam kiedyś, dawno, dawno temu. Cudowne miejsca pokazujesz na swoich zdjęciach, lubię tu zaglądać 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.