Okruchy miejskiego życia, rzeczywistości odbiegającej od kolorowych plakatów.
Wieś, sielska - anielska, zapomniana - zrujnowana.

Biskup wrocławski, ewangelicy i neogotyckie przedszkole

Jeden komentarz

Pierwszą wzmianką o Dobrocinie jest wpis w księdze uposażeń biskupa wrocławskiego pochodzący z 1305 roku, w którym miejscowość nosi nazwę Gytchwini/ Gythwini villa. W 1343 roku pojawia się jako Gutwini villa/ Gutwindorff pod panowaniem czeskim. Od 1816 roku do zakończenia II Wojny Światowej figurował we wpisach jako Güttmannsdorf.
Miejscowość i majątek przechodziły z rąk do rąk, z piastowskich w czeskie, z czeskich w pruskie, od Friedricha Hobera, przez rodzinę von Bock (która zbudowała pałac), baronów von Seherr – Thoss, by w roku 1897 trafić w posiadanie Kuno von Portatiusa. Portatius w latach 1898 – 99, podobnie jak poprzedni właściciele, poddał budynek mieszkalny przebudowie. W wyniku tych zabiegów uzyskał pałac z elementami neogotyckimi, noszący ślady budowlanej fantazji poprzednich właścicieli.
Po wojnie pałac został upaństwowiony, następnie przeszedł pod opiekę Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W 2 połowie XX wieku zespół pałacowy stał się kompleksem mieszkaniowym, siedzibą przedszkola oraz sklepu spożywczego.
Obecnie wygląda na opustoszały, wejścia na teren bronią napisy „Zakaz wstępu. Własność prywatna”.

Pałac dawniej i dziś można obejrzeć na: Dobrocin (http://wroclaw.hydral.com.pl, link nieaktywny)

źródła:
Śląskie Zamki
Dolny Śląsk
luteranie
Urząd Gminy w DzierżoniowieJeden komentarz

  1. Pingback: Dobrocin (woj. dolnośląskie, pow. dzierżoniowski) | Miasto i Wieś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.