Okruchy miejskiego życia, rzeczywistości odbiegającej od kolorowych plakatów.
Wieś, sielska - anielska, zapomniana - zrujnowana.

Sopot – najpiękniejszy kurort w Polsce

Jak podaje Bernard Chrzanowski w przewodniku „Na kaszubskim brzegu”, Sopot może być znakomitym puntem wyjściowym do wycieczek po pięknej ziemi kaszubskiej. Pisze on „Noclegu dostać można prawie w każdej wsi, w gospodzie; nocleg porządny. W wielu wsiach jest po kilka wystarczających mieszkań, zwłaszcza w wsiach nadmorkich, jak Gdynia, Oksywie, Karwia, Wielka Wieś Jastarnia. Rozkładu jazdy kolei żelaznej, parowców i motorów nie podaję; jest on zmienny; najlepiej postarać się o niego w Sopotach.”
Autor pisze, że latem w „Sopotach” przebywają tysiące gości nie zdający sobie sprawy z tego, że „o kilka kilometrów od Sopot są i w kraju niedaleko od morza i przy jego brzegu wsie rolnicze i rybackie, kaszubskie i polskie, nasze, żywe!”. Z ubolewaniem stwierdza, że gości sopockich interesują wyłącznie „wycieczki do (…) restaracyi i na około Sopot, do Gdańska, Oliwy, Brzeźna, 'Westreplatte’, 'Heubude’ lub wreszcie na półwysep helski do Helu”.
Źródło: B. Chrzanowski, „Na kaszubskim brzegu. Zwięzły przewodnik z sześciu krajobrazami i mapą”, 1910; przewodnik pobrać można na stronie kaszubi.pl (u dołu strony).
Dziś przedstawiamy tylko „Sopoty”, lecz następnym razem postaramy się zwiedzić również inne interesujące miejsca ziemi kaszubskiej, które od czasów wydania przewodnika uległy wielu przemianom. W niektórych miejscach, przede wszystkim w Borach Tucholskich można jednak nadal odnaleźć leniwe życie płynące powoli, lecz stale, jak nurty kaszubskich rzek.
   Sopot
Sopot
Sopot

Okolice ul. Bohaterów Monte Cassino – „Monciaka”

Sopot
Sopot

Secesja w sopockich oknach

Sopot - marina

Marina przy sopockim molo, w tle Grand Hotel

Sopot Wyścigi

Stacja kolejowa Sopot Wyścigi

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.