Okruchy miejskiego życia, rzeczywistości odbiegającej od kolorowych plakatów.
Wieś, sielska - anielska, zapomniana - zrujnowana.

Owiesno – zamek


Prawdopodobnie budynki gospodarcze usytuowane na prawo od bramy wjazdowej.


W XII oraz XVIII wieku zamek został przebudowany na pałac. Architektura baroku oraz dalsze ingerencje budowlane z XIX wieku odmieniły oblicze zamku, który stał się pałacem z wieżą powiększoną o ośmioboczną nadbudówkę.

źródło: http://www.hm.pl/zamki/


Jeszcze w latach 60-tych XX wieku w Owieśnie odbywały się bale oraz inne imprezy kulturalno – rozrywkowe. Po pożarze w 1964 roku zawaliła się wieża. Przyczyny pożaru do tej pory są niejasne, jednakże można domniemywać, iż zaprószenie ognia było celowe. Jakiś czas wcześniej zaginęły miedziane elementy, które zostały przywiezione do Owiesna w celu restauracji wieży.
Ponownie zwyciężyło socjalistyczne podejście naszych rodaków do dóbr „darmowych”?

Niniejszym zastrzegam, iż powyższe informacje zdobyłam z wiarygodnych źródeł i nie zamieszczam ich tutaj tutaj w celu znieważenia lub pomówienia kogokolwiek. Są one jedynie przyczynkiem do burzliwej historii pięknego zamku, włości templariuszy, który przeistoczył się najpierw w zapierający dech w piersiach barokowy pałac, by w XXI wieku prezentować się jako zespół ścian nośnych zarośniętych chwastami.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.