Okruchy miejskiego życia, rzeczywistości odbiegającej od kolorowych plakatów.
Wieś, sielska - anielska, zapomniana - zrujnowana.

Rudnica (pow. ząbkowicki)

Pierwotnie pałac ten nosił cechy stylu renesansowego. Zbudowano go w drugiej połowie XVI stulecia, a w pierwszych dekadach XVIII wieku został przekształcony w pałac barokowy. Dziś nie widać już prawie żadnych śladów świadczących o wspaniałości tej budowli. Zachowała się wprawdzie wieża, ale zniknął barokowy portal, który zachował się do lat 70. XX wieku.

Elewacja boczna z widoczną wieżą

Pałac ten miał zostać poddany pracom remontowym w latach 1985-1990. Plany remontowe i konserwacyjne w tym okresie obejmowały też pałace w Bagieńcu i Wilkanowie, lecz tylko jeden z nich doczekał się konserwacji. Jest to pałac w Bagieńcu, remontowany przez prywatnych właścicieli.

Według źródeł pałac ten po wojnie zachował się w 60%. W 1950 w jego wnętrzach prowadzono prace remontowe, m.in. naprawy i bielenie ścian, a w 1976 roku przeprowadzono konserwację zachowanych sgraffitów. Stanowił wtedy własność POHZ Dzierżoniowskiego Kombinatu Hodowli Zwierząt Zarodowych.

W latach 80. XX wieku był już całkowicie zrujnowany. Obecnie jest własnością Urzędu Gminy w Stoszowicach. W zabudowaniach gospodarczych mieszkają ludzie.

Mur i droga dojazdowa

Częściowo zachował się mur okalający posiadłość, a także resztki parku romantycznego.

Pozostałości stawu

Źródła: R.A. Łuczyński, Losy rezydencji dolnośląskich w latach 1945-1991, Wrocław 2010

J. Jagiełło, Zapomniane miejsca Dolnego Śląska. Sudety Wschodnie. Przewodnik, Warszawa 2015Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.