Okruchy miejskiego życia, rzeczywistości odbiegającej od kolorowych plakatów.
Wieś, sielska - anielska, zapomniana - zrujnowana.

Brody (pow. żarski)

Brody to miniaturowe miasteczko, które swój kształt zawdzięcza hr. Heinrichowi Brühlowi, który nabył miejscowy majątek ziemski w 1740 roku. Był wówczas dostojnikiem dworu warszawsko-praskiego, a Brody wyróżniały się dogodnym położeniem na szlaku Drezno-Warszawa.

Rynek w Brodach

Hrabia zamówił w miśnieńskiej Manufakturze Porcelany serwis składający się z 2200 części tzw. Serwis Łabędzi (Schwanenservice). Serwis ten był jedną z pierwszych prób w stylu rokoko i odznaczał się oszczędną dekoracją malarską, zdecydowanie ustępującą wypukło modelowanym zdobieniom: łabędziom, delfinom, puttom, nereidom itd. Niekiedy całe elementy przypominały łabędzie, czasem nawiązywał do nich tylko relief. Jest to jeden z najbardziej znanych serwisów na świecie. Do dziś przetrwała mniej więcej 1/10 całości.

Hrabia Brühl chciał w zamówionym serwisie wyrazić swą tęsknotę za Dreznem. Odniesienia do tego miasta znaleźć można było w grupie figur na jednej z nakrywek, na której przedstawiono triumfującą Galateę wzorowaną na tej z obrazu Albaniego znajdującego się wówczas właśnie w Dreźnie. Dworski rywal Brühla, ks. Sułkowski, w zamówionym dla siebie serwisie nakazał zaprojektowanie nakrywek wprost nawiązujących do kopuł pałacu Zwinger.

Pałac w czasach świetności
Źródło: https://zamkilubuskie.pl/brodypfoerten/
Stan obecny
Portal i taras w czasach świetności
Źródło: https://zamkilubuskie.pl/brodypfoerten/

Niegdyś niezwykle wytworny, odwiedzany przez znamienitych gości, dziś pałac walczy o przetrwanie. Obecnie prowadzone są prace nad odtworzeniem stropów.

Widok na bramę wjazdową
Brama wjazdowa
Brama wjazdowa
Źródło: https://zamkilubuskie.pl/brodypfoerten/

Układ urbanistyczny został dopasowany do układu zespołu pałacowego, idealnie go uzupełniając. Ustawienie frontu budynków mieszkalnych w łuku odzwierciedla linię przebiegu ogrodzenia oddzielającego zespół pałacowy od miasteczka.

Źródła:

E. Rudzki, Europejska porcelana osiemnastowieczna, Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1981

G. Savage, Porcelana i jej historia, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1977Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.