Podrzecze, Grabonóg (woj. wielkopolskie, pow. gostyński)
Strefa Militarna odbywała się na terenie byłego folwarku w Podrzeczu k. Gostynia.
Podrzecze jest znane już od XIII stulecia, gdy Przemysł II wydał pozwolenie na osadzanie tam na prawie niemieckim Stefanowi, kasztelanowi krobskiemu. W XVI wieku miejscowość ta należała do Gostyńskich, następnie do Chłapowskich oraz Mycielskich, w XIX wieku trafiła w ręce Belina-Węsierskich, a w ubiegłym stuleciu – Taczanowskich.
Pałac w Podrzeczu powstał w latach 40 – tych XIX wieku, zbudowany w stylu gotyckiego zamku na polecenie Mikołaja Beliny-Węsierskiego. Został później przebudowany. Obecnie wygląda na opustoszały, lecz utrzymany jest w dość dobrym stanie.
Widok od frontu, utrudniony ze względu na wszechobecne okopy i obozowiska. Po prawej kobieta z dzieckiem ucharakteryzowani do pokazu mody z okresu II wojny światowej.
Nieopodal Podrzecza znajduje się inna warta uwagi atrakcja – zabytkowy dwór w Grabonogu. Powstał on około roku 1800. Mieszkał w nim Edmund Bojanowski, założyciel Zgromadzenia Służebniczek Boga Rodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, które zajmowało się opieką nad ubogimi dziećmi wiejskimi.
Obok (na zdjęciu w tle) mieści się dwór z późniejszego okresu, który nie posiada żadnego stylu ani interesujących elementów architektonicznych. Za nim jednak znajduje się bardzo efektowny niewielki budynek o nieznanym nam przeznaczeniu.
Źródło: M. Libicki, P. Libicki, Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2012.