Okruchy miejskiego życia, rzeczywistości odbiegającej od kolorowych plakatów.
Wieś, sielska - anielska, zapomniana - zrujnowana.

Podrzecze, Grabonóg (woj. wielkopolskie, pow. gostyński)

Strefa Militarna odbywała się na terenie byłego folwarku w Podrzeczu k. Gostynia.

Podrzecze1Podrzecze jest znane już od XIII stulecia, gdy Przemysł II wydał pozwolenie na osadzanie tam na prawie niemieckim Stefanowi, kasztelanowi krobskiemu. W XVI wieku miejscowość ta należała do Gostyńskich, następnie do Chłapowskich oraz Mycielskich, w XIX wieku trafiła w ręce Belina-Węsierskich, a w ubiegłym stuleciu – Taczanowskich.

Pałac w Podrzeczu powstał w latach 40 – tych XIX wieku, zbudowany w stylu gotyckiego zamku na polecenie Mikołaja Beliny-Węsierskiego. Został później przebudowany. Obecnie wygląda na opustoszały, lecz utrzymany jest w dość dobrym stanie.

Podrzecze3Widok od frontu, utrudniony ze względu na wszechobecne okopy i obozowiska. Po prawej kobieta z dzieckiem ucharakteryzowani do pokazu mody z okresu II wojny światowej.

Nieopodal Podrzecza znajduje się inna warta uwagi atrakcja – zabytkowy dwór w Grabonogu. Powstał on około roku 1800. Mieszkał w nim Edmund Bojanowski, założyciel Zgromadzenia Służebniczek Boga Rodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, które zajmowało się opieką nad ubogimi dziećmi wiejskimi.

Grabonóg1Grabonóg2Obok (na zdjęciu w tle) mieści się dwór z późniejszego okresu, który nie posiada żadnego stylu ani interesujących elementów architektonicznych. Za nim jednak znajduje się bardzo efektowny niewielki budynek o nieznanym nam przeznaczeniu.

Grabonóg3

Źródło: M. Libicki, P. Libicki, Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2012.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.